2020-11-25

Fakültemiz 2019-2020 Mezuniyet ve Yemin Töreni Düzenlendi 

Fakültemiz 2019-2020 Mezuniyet Töreni ve Yemin Töreni On-line olarak düzenlenen program ile gerçekleştirildi.

Düzenlenen Programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Türk Veteriner Hekimler Merkez Konseyi Başkanı Ali EROĞLU, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent EKER ve Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI, Genel Sekreter Murat Kamil TIRPANCI, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri ALTUĞ, akademisyenler Veteriner Fakültesi 2019-2020 dönemi mezunları katıldı.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri ALTUĞ, programın açılışında katılımcıları selamlayarak hoş geldiniz dedi.

Dekanımız konuşmasına “Her ayrılığın doğasında hüzün kaçınılmazdır ve biz bugün burada sizlerden ayrılmanın hüznü içerisindeyiz. Beş yılımızı, emeğimizi, göz nurumuzu sizinle uğurluyoruz. Bugün burada hüzünlü bir bitişin yanında yepyeni bir başlangıç yapıyoruz aslında. Daha keşfedeceğimiz yerler, yapacağımız işler ve aydınlatacağımız karanlıklar var. Diplomalar sadece meslek kazanmak içindir. Oysa Veteriner Hekimlik şuurunu kazanmak, bu mesleğin idrakine varmak ise diplomaların ötesinde "HAYAT KURTARMAK, CAN VERMEK" müthiş bir olaydır. Bu şuuru bize kazandıran, bize HEKİMLİK mesleğinin ŞUURUNU aşılayan, kendini geliştiren nesiller olmamıza ışık tutan başta Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, Veteriner Hekim Şehit ve Gazilerimize ve Fakültemizde alın teri dökerek, fedakârlık göstererek vazifelerini yerine getiren Öğretim Üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde devam etti.

Dekanımız Prof. Dr. Nuri ALTUĞ öğrencilere hitabını “Sevgi ilkesini hayatınızda düstur edinin. Meslektaşlarımız şimdi ülkenin dört bir yanına yayılıp göreve başlamaya hazır. Bu kutsal mesleği yapmak için sabırsızlanıyorsunuz. Gün artık kozadan çıkıp kanatlanma bal yapma, hasta hayvanlarımıza ve tek sağlık konseptinde insan sağlığına katkı sunma günüdür.  Zaman, vatana ve millete hizmet zamanıdır.” şeklinde sonlandırdı.

 

Türk Veteriner Hekimler Konseyi Başkanı Vet. Hek. Ali EROĞLU ise yaşanan zorlu şartlar sebebiyle online olarak gerçekleştirilen bu özel törene davet edilmekten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

2019-2020 dönem birincisi Umut TERECİ, mezun öğrenciler adına konuşma yaparak Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunu olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN konuşmasına “Üniversitemizin gözbebeği Veteriner Fakültemizin bu mutlu ve onurlu gününe hoş geldiniz şeref getirdiniz.” sözleri ile başladı.  Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, “ Hepimiz biliyoruz ki toplumların gücü eğitimli insanlarla ölçülür.  Dolayısıyla bağımsızlık savaşımızın önderi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.” sözü ile eğitimin önemine değinmiştir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi yöneticileri olarak bizler de bunun bilinci ile  en iyi eğitimi alabilmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Bu amaçla Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ni en kısa sürede tamamlayarak sizlerden sonraki öğrenci kardeşlerimizin uygulama eğitimlerine hazır hale gelecek.” sözlerine yer verdi.

Üniversitemiz Rektörü öğrencilere seslenerek “ Sevgili öğrenci kardeşlerim ben ailelerinize çok teşekkür ediyorum. Sizleri bizlere emanet ettiler. Bu emanete en iyi şekilde sahip çıkarak bu gün sizleri veteriner hekim olarak mezun etmenin haklı gururu içindeyiz. Gönül isterdi ki bu törende sizleri yakından tebrik ederek uğurlayalım. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan bu  pandemi sürecinde önlemlere riayet ederek bu şekilde bir törende bir araya geldik. Bu vesile ile başta sağlık şehitlerimiz olmak üzere hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet; hastalarımıza da acil şifalar diliyorum.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, öğrencilere nasihatler verdi: “Sevgili öğrenciler bundan sonraki hayatınızda ne iş yapıyorsanız eğer elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Sizlere bir hoca nasihati. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) “Utanmadıktan sonra istediğini yap” diyor. Dolayısıyla arkadaşlar sizler utananlardan olun. İnsan onuruna yakışmayan işlerden lütfen uzak durun. Yine çalışmaya, gayret etmeye, sorgulamaya devam edin. Öncelikle iyi bir insan olun, başarı kendiliğinden gelecektir. Hayatınızda seçeceğiniz insanları, beraber yol yürüyeceğiniz insanları iyi seçin.”

Veteriner Fakültesinin bu günlere gelmesinde öğrencilerin ve akademisyenlerin büyük fedakârlık gösterdiğini dile getiren ve fakültenin başarılarından dolayı emeği geçenleri tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN sözlerine “ Allah yolunuzu ve bahtınızı açık etsin. Rabbim sizi iyi insanlarla karşılaştırsın.”  diyerek son verdi.

Dönem birincisinin yaş kütüğüne isminin çakılmasının ardından derece giren öğrencilere temsili hediye takdiminde bulunuldu.

Mezun öğrencilerin isimlerinin sunulmasının ardından Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Asuman UYGUNTÜRK eşliğinde yemin ettiler.

Mezuniyet törenini izlemek için lütfen tıklayınız...